(Institutionen statsminister C.D.F.Reventlows Minde)
Pederstrup
 
Siden 1940’erne har denne ridehal dannet rammer om talrige forskellige arrangementer. Den var meget rummelig og fleksibel og havde en central beliggenhed på Midtlolland. De driftige restauratører (E. Balck Sørensen, Georg Normann og fra marts 1966 Per Rasmussen) gjorde Reventlowparken til stedet for de store pop- og rockarrangementer i regionen. Fra d. 11.oktober 1964 startede de populære arrangementer hver søndag eftermiddag. (Dog ikke i sommerferierne).
I starten kunne forældre komme ind til halv pris. Det var en smart foranstaltning, da de ofte var chauffører for de unge popfans. Efterhånden strømmede ungdommen til i tusindvis, og der blev indsat popbusser fra og tilbage til de fleste købstæder i regionen. I flere sæsoner var ”Parken” Lolland-Falsters poptempel.
 
1962:
08.09: The Sharks (Stokkemarke Ungdomsforening og Horslunde Boldklub) 
1963:
02.08: Danny & the Royal Strings 
1964: 
03.01: Danny & the Royal Strings
18.04: Johnny Campbell (Horslunde Boldklub)
06.06: Danny & the Royal Strings (Nakskov Boldklub)
08.08: Otto Brandenburg - Bingos (S)
10.08: The Liver Birds (UK) – Matadorerne – The Go-Getters – Jette Ziegler
22.08: Johnny Campbell's orkester
11.10: The Danish Sharks
25.10: Les Amis
31.10: The Liver Birds (UK) – Matadorerne – Go-Getters
01.11: The Rivets (D)
07.11: The Blue Birds
08.11: The Rocking Ghosts
14.11: Gunilla Thorn og The Bristols
15.11: The Rocking Ghosts
22.11: The Thunderbirds
29.11: Les Amis
06.12: Sir Henry and his Butlers (aflyst i stedet:) The Telstars
13.12: Les Amis
27.12: The Danish Sharks 
1965:
03.01: Danny & the Royal Strings
10.01: The Thunderbirds
17.01: Sir Henry and his Butlers
24.01: The Rocking Ghosts
30.01: Lolland-Falstermesterskabet i beat-musik
31.01: The Beethovens
07.02: The Telstars
13.02: Johnny Reimar & The Scarlets
14.02: Jean le Fevre and the Jockeys
20.02: Ti vi ka li-turne: The Deltones – The Blackpooles – Jette Ziegler – Eva Danné - Henrik Burton & 3 Danes – Moonlighters – Bellis – The Thunderbirds – Tormentors
21.02: The Moonlighters - Tormentors
27.02: The Counts – The Rubees – The Bookmakers – Les Cartouches – The Legends – The Mermaids
28.02: The Danish Sharks – Tormentors
07.03: Konkurrence: “Danmarks Rolling Stones” (Udenfor konkurrence: Men of Mystery)
14.03: The Clidows
20.03: Beefeaters - Tormentors
28.03: Tormentors
04.04: Sir Henry & his Butlers
10.04: The Beefeaters – Danny & the Royal Strings – The Hands (Shaking Club)
11.04: The Shaking Danes
15.04: Eugen Tajmer – The Tormentors – The Shaking Danes
19.04: The Beatnicks (N) – The Tormentors
25.04: The Blackstones
02.05: Johnny Reimar and the Scarlets
04.05: The Gunfighters (Skolepatruljerne)
09.05: Peter Belli & Les Rivals – Danny & the Royal Strings – The Reatles – The Shaking Danes - (Shaking Club)
16.05: The Tormentors med Daily
27.05: The Tormentors med Daily
30.05: Telstars
29.08: Moderations (S) – The Roasters
12.09: Peter Belli & Les Rivals - The Beethovens - Someones
19.09: Peter Belli & Les Rivals
26.09: Someones
03.10: Melvis and his Gentlemen – The Muggers
10.10: Sir Henry and his Butlers
17.10: Danny & the Royal Strings
24.10: The Defenders
31.10: Peter Belli & Les Rivals
07.11: The Hitmakers
14.11: Someones
21.11: The Clidows
28.11: The Lions   
12.12: Danny & the Royal String
26.12: The Shaking Danes
31.12: The Thunderbirds 
1966:
02.01: The Thunderbirds
16.01: Peter Belli & Les Rivals
23.01: Someones
30.01: The Lions
13.02: The Defenders
20.02: The Beethovens
27.02: The Hitmakers
03.03: Peter Belli & Les Rivals
06.03: Danny & the Royal Strings
13.03: Sir Henry & His Butlers – The Gunfighters
27.03: The Shaking Danes - Thunderbirds
03.04: Peter Belli & Les Rivals (Aflyst)
11.04: Joe E. Carter's Group
17.04: The Beefeaters
24.04: The Immigrants – Danny & the Royal Strings (sidste søndagspoparr. for sæsonen)
08.05: The Gunfighters (Skolepatruljebal)
10.07: The Defenders
31.07: The Caretakers (S)
06.08: The Pretty Things (UK) – Rock Nalle - Stoke Sect – The Caravans – Boom Boom Brothers – Those (Honda)
13.08: Danny & the Royal Strings
28.08: The Bootjacks (N)
04.09: Ola and the Janglers (S) – The Shaking Danes - Thunderbirds
11.09: The Shaking Danes – The Thunderbirds
18.09: Sir Henry and his Butlers
25.09: Stoke Sect
02.10: The Hitmakers
09.10: The Caravans
16.10: The Searchers (UK) – Danny & the Royal Strings – The Thunderbirds – The Shaking Danes (Honda)
23.10: The Beefeaters
06.11: Matadorerne
13.11: Lenne & Lee Kings (S) – The Shaking Danes – The Mercey Boys
20.11: Red Squares (UK) – Stoke Sect – The Thunderbirds
27.11: The Caravans
04.12: Stoke Sect
11.12: The Hitmakers – The Defenders
26.12: Exploding Mushroom – Nalle and the big Sound
 
 
1967:
08.01: The Lollipops – The Downpipers – Stoke Sect
22.01: Red Squares (UK) – Nalle and the Big Sound – The Beatmakers (aflyst, i stedet The Mercey Boys) - The Butterflies
05.02: Step By Step+Lea – The Hitmakers – Master Paul and the Chamberlains
26.02: The Scarlets – Someones
19.03: Wishful Thinking (UK) – Peter Belli & Seven Sounds – Fourways
27.03: The Symbols (UK) – The Vanguards – Stoke Sect
02.04: The Primates – The Thunderbirds
09.04: Tages (S) – Keld & The Donkeys
16.04: The Yardbirds (UK) – Rainy Day Women – The Bootjacks (S) – Orbies (N) – The Caravans – The Thunderbirds (Honda)
23.04: Red Squares (UK) –The Hitmakers – Nalle and the Big Sound – Johnny and his Snakes
07.05: Red Squares (UK)(Afbud) – Lollipops – Tommy P.Studio Group – Povl Dissing – Master Paul and his Chamberlains.
28.05: Red Squares (UK) – Rainy Day Women (N) – Nalle & The Big Sound - Fourways
21.07: Red Squares (UK) – The Beatmakers (arr: Ekstrabladet og IBA)
12.08: Ebonies (Jamaica) – The Teenmakers
20.08: Topmost (SF) – The Maniacs – Stoneagers
27.08: The Beatmakers – The Sounds
03.09: Wishful Thinking (UK) – Lollipops – Tages (S) – Fourways
24.09: Red Squares (UK)(aflyst) – The Defenders – Stoke Sect
08.10: Rainy Day Women (S) – The Hitmakers – Young Flowers
22.10: The Flowerpot Men (UK) – Downliners Sect (UK) – Steppeulvene – The Bodies
05.11: Manfred Mann Group (UK) – Les Variations (F/Marokko) - Mike Raynor and the Condors (UK) – Sound of Servants
26.11: Sir Henry & His Butlers – The Floor – Primates
03.12: Dee-Jays (UK) – Lollipops - The Clan - Fourways
26.12: Page One (Danmarkspremiere) – Scarlets – Dick & Freddie Loving 
1968:
14.01: Tages (S) – The Floor (aflyst pga.snestorm)
28.01: The Rocking Ghosts – Danny and the Royal Strings
04.02: Red Squares (UK) – Tom & Mick med Maniacs (S) – Sound of Servants
18.02: Pretty Things (UK) – Ten Years After (UK) – Stoke Sect - Fourways
10.03: Wishful Thinking (UK) – Peter Belli
24.03: The Small Faces (UK) – Vocations (S) – Jackpots (S) – Andy Section
11.04: Tommy P's Group
12.04: Ronnie Martin (UK) & The Beatmakers – Purple Flowers – Shaking Danes
15.04: Power House T.D.Bachus (US) – Vocations (S) – Samdations – Shaking Danes
03.06: Rainy Day Women (S) - Teenmakers – Fourways
08.09: Yardbirds (UK) (kl.16) – Beatnicks (N)
25.09: The Immigrants – Lost & Found
20.10: Savage Rose – The Butterflies – Frankie Mike & the Wizards (aflyst)
08.12: Savage Rose - The Butterflies – Frankie Mike & the Wizards
26.12: Tages (S) (aflyst) – Love Reflection – Sound of Servants 
1969:
12.01: Peter Belli & Four Roses
09.02: The Teenmakers
1970:
10.03: Accidents (Skolepatruljebal)
26.12: Purple Flowers
 
 
Claus Hellgren Larsen | Odinsvej 12, 3.tv., 4700 Næstved  | Tlf.: 40726180 | Hellgren2@gmail.com